پنج شنبه ٢٠ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3
 
منو اصلی
 
 
 

مالکیت فکری/ دارایی فکری (Intellectual Property)

دارایی های فکری ارزشمندترین دارایی شرکتها در هزاره جدید محسوب  میشوند، در حال حاضر 97% ارزش کل دارایی های شرکت ماکروسافت را دارایی های فکری و تنها 3% باقیمانده را ساختمان، تجهیزات و .. تشکیل میدهد. مالکیت فکری/ دارایی فکری بعنوان یکی از زیرساختهای اساسی توسعه فناوری در قرن حاضر بشمار می رود به نحوی که حمایت از این دارایی ها در خلق نوآوری های  جدید وحمایت و تشویق نوآوران نقش عمده ای را برعهده دارد. از سوی دیگر، عدم آشنایی با قوانین مالکیت  فکری در سطوح داخلی و بین المللی، زیان های مادی و معنوی زیادی را از جمله افشاء شدن فناوری در بازار هدف و امکان استفاده رقبا از دانش و خلاقیت های فکری نوآران حقیقی را بدون پرداخت هیچ هزینه ای بهمراه دارد.  

با توجه به اهمیت این موضوع  و با توجه به نیاز کشور در خصوص مشارکت در تعدادی از کنوانسیونها و معاهدات بین المللی و الحاق جمهوری اسلامی به کنوانسیون موسس سازمان جهانی مالکیت فکر(WIPO)، دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بهمن ماه 1398، اقدام به تعریف مفهومی و  تبیین چارچوب اجرایی مالکیت فکری در دانشگاههای علوم پزشکی کشور و همچنین روند فعالیتهای مالکیت فکری در طی سند «ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاههای علوم پزشکی کشور» نمود که مشهور متن آن در اینجادر درسترس علاقمندان می باشد

ولی بطور خلاصه  مالکیت فکری/ دارایی فکری چیست؟ و به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟

در دنیای مدرن  امروزی حق اختراع، حق تألیف و ....در زمره اموال طبقه بندی و در عرصه حقوقی به نام حقوق مالکیت فکری/ دارایی فکری مورد توجه قرار می گیرند.هر آنچه را که ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر بوده و دارای ارزش اقتصادی و قابل داد و ستد باشد، مالکیت فکری/ دارایی فکری می گویند. عمدتاً در دو زمینه کلی می باشند:

الف: صنعتی: نظیر اختراعات، طرح های صنعتی، علایم و نامهای تجاری

ب: علمی، ادبی وهنری: نظیر آثار مکتوب نمایش، آثار ادبی هنری و نرم افزارهای رایانه ای

این آثار مورد حمایت قوانین مالکیت فکری/ دارایی فکری قرار می گیرند و به پدیدآورندگان آنها هم یک سری حقوق مادی محدود به زمان (امتیاز بهره برداری) و حقوق معنوی دائمی (مالک اسمی) اعطا می شود.

 

 World intellectual Property Organization= WIPO

 

آدرس(Affiliation) دانشکده در مقالات انگلیسی:

Virtual School of Medical Education and Management, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran

آدرس(Affiliation) دانشکده در مقالات فارسی:

دانشکده مجازی، آموزش پزشکی و مدیریت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی- دانشکده مجازی، آموزش پزشکی و مدیریت
آدرس : تهران - خیابان ولیعصر(عج) - نرسیده به پارک وی - روبروی مجموعه تلاش - نبش کوچه تورج - دانشکده مجازی، آموزش پزشکی و مدیریت

تلفن :26210092- 021
پست الکترونیک :

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.